Харчаванне

Сілкаванне ў дзіцячым садзе арганізавана ў адпаведнасці з санітарна-гігіенічнымі патрабаваннямі і нормамі.
Дзеці атрымліваюць 3-х разавае харчаванне.
Графік прыёму ежы складзены з улікам узросту выхаванцаў у адпаведнасць з вучэбнай праграмай дашкольнай адукацыі і санітарнымі правіламі і нормамі.
Для атрымання дзецьмі харчавання, тэхнолагамі аддзела па адукацыі Кобрынскага РВК распрацавана 10-дзённае меню, якое ўзгоднена з Кобрынскім ЗЦГіЭ.

Грашовыя нормы расходаў на харчаванне ў дзень на адно дзіця ва ўстанове, з 27.08.2023 складае для выхаванцаў: ва ўзросце ад 1 года да 3 гадоў - 3р.59 кап.; ва ўзросце ад 3 да 6 гадоў – 4р.71 кап. (Пастанова Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 23 жніўня 2023 года нумар 555 "Аб змяненні пастановы Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 27 красавіка 2013 года нумар 317").

Выконваюцца наступныя прынцыпы арганізацыі харчавання:

1. Строгае выкананне рэжыму харчавання, які адпавядае фізіялагічным асаблівасцям дзяцей розных узроставых груп; правільнае спалучэнне яго з рэжымам дня і рэжымам работы ўстановы дашкольнай адукацыі;
2. Выкарыстанне разнастайнага асартыменту прадуктаў, якія гарантуюць дастатковую ўтрыманне вітамінаў, мінеральных рэчываў;
3. Выкарыстанне збалансаванага харчавання па суадносінах бялкоў, тлушчаў і вугляводаў і захаваннем каларыйнасці страў;
4. Правільнае спалучэнне харчавання ў дзіцячай установе з харчаваннем у хатніх умовах, правядзенне санітарна-асветнай работы з бацькамі;
5. Індывідуальны падыход да дзіцяці, які мае патрэбу ў дыетычным харчаванні з улікам стану яго здароўя;
6. Правільная арганізацыя харчавання ў групах;
7. Улік эфектыўнасці харчавання.

Вядзецца кантроль:

- за якасцю паступае сыравіны;
- за якасцю гатовай прадукцыі;
- за станам здароўя супрацоўнікаў харчаблока;
- за вядзеннем адпаведнай дакументацыі.

Парадак спагнання платы за харчаванне дзіцяці:

Квітанцыі аб аплаце за харчаванне ў дзіцячым садку раздае выхавальнік групы. Аплачваць квітанцыю можна ў любым зручным месцы, але не пазней за 25 чысла кожнага месяца. Бацькі павінны прынесці пацвярджаючы дакумент аб аплаце выхавацелю. Пры хваробе, або адсутнасці дзіцяці ў дзіцячым садку, прыйсці па квітанцыю, аплаціць у названыя тэрміны і паведаміць аб гэтым.
Налічэнне платы за харчаванне ў дзіцячым садку робіцца ў бухгалтэрыі аддзела па адукацыі Кобрынскага райвыканкама ў кабінеце №4.
УВАГА: налічэнне платы за харчаванне праводзіцца на месяц наперад, і пераразліку за наведаныя дні папярэдняга месяца.

Плата за харчаванне дзяцей у дзіцячым садку спаганяецца ў памеры 100 працэнтаў ад дзеючых грашовых норм расходаў на харчаванне ў дзень на аднаго выхаванца ў залежнасці ад узросту дзяцей, віду і рэжыму работы дашкольнай установы.

Ільготы:

Плата за харчаванне дзяцей у дзіцячых садах:

зніжаецца на 30% для сем'яў з двума дзецьмі, якія наведваюць дзіцячы сад.

зніжаецца на 50% для:

- сем'яў з трыма і больш дзецьмі да 18 гадоў;

- сем'яў, якія пражываюць на тэрыторыі радыеактыўнага забруджвання.

- апекуноў, прыёмных бацькоў, бацькоў-выхавальнікаў дзіцячых дамоў сямейнага тыпу, дзіцячых вёсак (гарадкоў).

Не спаганяецца:

на бацькоў дзяцей-інвалідаў, дзяцей, якія пакутуюць ад анкалагічных захворванняў, хворых на туберкулёз, інфіцыраваных вірусам імунадэфіцыту чалавека;

членаў сем'яў:

- ваеннаслужачых, асоб начальніцкага і радавога складу органаў унутраных спраў, якія загінулі (памерлі) пры выкананні воінскага або службовага абавязку ў Афганістане або ў іншых дзяржавах, дзе вяліся баявыя дзеянні, а таксама памерлых з прычыны ранення, кантузіі, калецтва або захворвання, атрыманых у перыяд баявых дзеянняў, акрамя выпадкаў, калі гібель (смерць) наступіла ў выніку супрацьпраўных дзеянняў, з прычыны алкагольнага, наркатычнага, таксічнага ап'янення, членашкодніцтва або самагубства, калі яно не было выклікана балючым станам або давядзеннем да самагубства;

- ваеннаслужачых, асоб начальніцкага і радавога складу органаў унутраных спраў, Следчага камітэта Рэспублікі Беларусь, Дзяржаўнага камітэта судовых экспертыз Рэспублікі Беларусь, органаў і падраздзяленняў па надзвычайных сітуацыях, органаў фінансавых расследаванняў Камітэта дзяржаўнага кантролю Рэспублікі Беларусь, якія загінулі пры выкананні абавязкаў ваеннай службы (службовых абавязкаў), а таксама памерлых у перыяд праходжання ваеннай службы (службы) у выніку ранення, кантузіі, калецтва або захворвання, непасрэдна звязаных са спецыфікай нясення ваеннай службы (службы), акрамя выпадкаў , калі гібель (смерць) наступіла ў выніку супрацьпраўных дзеянняў, з прычыны алкагольнага, наркатычнага, таксічнага ап'янення, членашкодніцтва або самагубства, калі яно не было выклікана балючым станам або давядзеннем да самагубства.